Sohbete giriş yapamıyorsanız bilgisayarınıza java kurmanızı öneririz.
Dilerseniz paylaşımlarımızı Facebook Sayfamızdan takip edebilirsiniz.
Yada Twitter Sayfamızdan bizleri takip edebilirsiniz.
SitemiziSık Kullanılanlara ekleyebilirsiniz
Genital bölgede yapılırken olumsuz etkisi var mı
01.06.2020
0 Yorum
3997 Okundu

Aslına bakarsanız bu ağır bir konudur ve ifadesel olarak böyle hafifletilmesi, mizahileştirilmesi onu “katlanılır” hale getirmektedir .

Lazeri size anlatacaktım ama daha erken gündeme getirmeme asıl olarak gazetedeki bir haber neden oldu. Çünkü bir bayan öğretmenin başına gelenleri okuduk o haberde.. Vücuduna lazerli epilasyon uygulanması için bir güzellik merkezine giden bu öğretmen hanım , uygulamanın ilk seansında sorunlar yaşamış. Evine döndüğünde, derinin ceviz büyüklüğünde şiştiğini ve su topladığını görmesinin ardından, merkezi arayarak durumu aktarmış. Genital bölgesinde ikinci derece derin yanık meydana gelen bu hanımın görüşünü gazetede okudum. Şöyle diyordu. “Bu işlemi yapanların doktor olması gerektiğini sonradan öğrendim. Ama iş işten geçmişti. Ayrıca epilasyon işleminde anestezi yapmışlardı bana. Bunun da yanlış olduğunu öğrendim.. Bu tür veya başka sebeplerden dolayı güzellik merkezlerine gitmek isteyenlere, gidecekleri yeri çok iyi araştırmalarını tavsiye ediyorum.”

İşte konuyu özetlemiş kendisi zaten. Bu işi tabii ki bir hekim yapmalı. Bir erkek traş olmak için manava gider mi? Gitse yüzünün bir yeri mutlaka kesilir değil mi? İşte o bayanın yaşadığı da bu olmuş. Üstelik lazeri, “medikal estetik hekim sertifikası” olan hekimler uygulamalı.

Estetiğin birinci şartı: “pürüzsüz”, tüysüz ve parlak bir deri.

Kadınların baş edilmesi en zor problemlerden biri de tüy! Yazımın başlığında da bu nedenle ironi yaptım:). Öncelikle lazer epilasyonun mevsimi biraz aşırı güneşten uzak olmalı. Yani sonbahar, kış ve ilkbahar’de bu işleri yapmalıyız. O nedenle bahar ve yaz gelmeden önce tüylerden kurtulmak için çaba harcayan insanlar bu mevsimleri seçiyor. Size önce “istenmeyen tüy”ler hakkında bilgi vermek istiyorum: Vücudun görünmeyen yerlerinde çıkan tüyler hem erkekte hem kadında sorun ve bunların düzenli olarak alınması lazım. Kadınlar sadece koltukaltı ve genital bölgelerini değil kol ve bacaklarını de “pürüzsüz” tutmak zorunda. Çünkü estetiğin birinci şartı derinin tüysüz ve parlak olması. Müdahale edildiği sürece sorun yok. Bir süre sizi terkeder ve rahat etmenizi sağlar. Ama bedenin biyolojik yapısı gereği vakti zamanı gelince yine çıkarlar. Tam anlamıyla “istenmeyen misafirlar” gibidirler. Bir de kadının dudak üstü bölgelerinde , çene altında veya göğüste çıkmaları çok zordur.

Bu üsttekileri sadece kadın için söylesem de 2008′li ve sonrası yıllar erkek sorunu olarak da gündeme geldiğini (geleceğini) rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü erkeklerin çoğunun o bilindik nitelikleri yok artık. Cilt kremiyle yüzünü nemlendiren modern erkek, ense, göğüs ve sırt kıllarını de estetiğe düşman görüyor ve aldırıyor. Özetle bacağından, göbeğinden, ensesinden, kaşından, yanağından ve bedeninin muhtelif bölgelerinden kıl fışkıran görüntülere epilasyonla adeta set çekmek isteyen günümüz insanı “kıllı” imajından sonsuza dek kurtalmak için lazer epilasyon salonlarına akın ediyor.

Şimdi tam zamanı

Güneşin azaldığı kış mevsimine girdiğimiz bugünlerde de bana bir hekim olarak lazer üzerine sorular yoğunlaştı. Ben de bu konuda uzman olduğum için nitelikli sorular alıyorum özellikle. Üstelik bu sorular hem kadından hem erkeklerden geliyor. Çünkü merkezimizde erkeklere de lazer epilasyon yapıyoruz. Bugün artık cımbız gibi, jiletle kazınma gibi ilkel yentemler terkedilirken lazerli epilasyona ilgi artıyor. Ama hala bir çok insan bu yöntem hakkında yeterince bilgi sahibi değil. Lazer epilasyondan korkan kişiler var. Yaptırmak istiyorlar ama kafalarında cevapsız kalmış çeşitli sorular karar vermelerine engel oluyor. Bu yazımda bu soruları yanıtlamak ve soru işaretlerini gidermek istiyorum. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra, tüylerinden rahatsız olan pek çok kadın ve erkek, lazer epilasyonun inanılmaz rahatlığından faydalanacaklar.

Öncelikle Lazer epilasyonun ne olduğunu açıklayayım: Lazerler değişik dalga boylarında ışık kaynaklarıdır. Lazer ışığının hedefi cildimize ve tüylerimize rengini veren melanin adlı boyar maddedir. Bu madde aracılığı ile tüyler ışığı emerek enerjiyi köklerine ulaştırır ve tüy kökleri kalıcı olarak tahrip olarak tekrar tüy oluşması engellenir. Böylece tüy sorununa kalıcı ve kesin çözüm sağlanmış olur.

Genital bölgedeki etkisi

Lazer ışığı kıl kökünü etkilediği halde etraftaki cilt hücrelerini ya da daha derin dokuyu etkilemiyor. (Bu soru da çok soruluyor) Örneğin kasık bölgesine yaptırdığınızda lazer ışığı dokuları geçip iç organlara yani yumurtalık ya da rahme ulaşamıyor. Dolayısıyla gönül rahatlığı ile bu bölgelere epilasyon yaptırabilirsiniz. Hiçbir riski yok.

Yine sık sorulan sorulardan biri koltukaltına yaptırırsam terlememde artma ya da azalma olur mu sorusu. Lazer ışığı kıl kökü dışında başka doku ve hücreleri etkilemediği için terlemede artma yada azalma söz konusu değil. Bu konuda da içiniz rahat olsun.

Peki lazer epilasyonun hiç zararı yok mu?

Lazer ışığını tüylerimizde bulunan melanin dediğimiz ve tüylerimize koyu rengini veren madde emer. Güneşlenme sonrası ve solaryum sonrası biz bronzlaşırken cildimizde de bu madde aktive olur, artar. Buda cilt hücrelerimizin de lazer ışığını emmesine neden olur. Cilt hücreleri olumsuz etkilenir ve cildimizde kabuklanma olabilir. Bu nedenle bronzlaşma sonrası melanin aktivasyonunun azalması beklenmeli yani birkaç hafta sonra lazer epilasyon yapılmalıdır.

Yine ciltte lekelenme ve kabuklanma olmaması için cilt tiplerinin çok iyi bilinmesi ve cildinize uygun dozun verilmesi gerekir. Bu yapılmazsa vücudunuzda lekelerle dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Lazer seanslarılara doktor girmeli

Bu nedenle diyoruz ki öyle lazer için ne olduğu belirsiz merkezlere gitmeyin. Lazer epilasyonu muhakkak bir doktora uygulatın. Zaten bugün kanunlarımız de lazer epilasyonu sadece doktorların uygulayabileceğini belirtiyor. Oysa pek çok merkezde doktor olduğu halde, ne yazık ki bazı doktorlar bu işlemi kendileri yapmaktan hoşlanmadıkları için başka bir personele bırakıyorlar. Genellikle de bu kişiler hiçbir sağlık eğitimi olmayan sadece 2 gün cihazın nasıl kullanılacağı ile ilgili eğitim almış kişiler. Bir güzellik merkezine ya da doktor muayenehanesine başvurduğunuzda ‘Doktorumuz yapmıyor ama lazer uzmanımız uyguluyor’ bilgisini alıyorsunuz. Bu iki günlük eğitim almış kişiler lazer uzmanı olarak lanse ediliyor ne yazık ki. Bu kesinlikle olmaz; önce buna dikkat edelim. Ben merkezimizde (www.naturalazer.com) bütün lazer seansınlara bizzat kendim giriyorum. Ve bütün hastalarım da gönül rahatlığı ile kendilerini uzmanlığıma teslim ediyorlar. Şimdi bu konu izerine sorulu yanıtlı gidelim:

Merkezde doktor yoksa (ya da doktor uygulamıyorsa) ne yapmalı?

Lazerden en az seans sayısı ile ve hiçbir olumsuz komplikasyon olmadan sonuç almak için, başvurduğunuz merkezlerde, muayenehanelerde uygulamayı doktorun yapması için ısrar edin. Aksi halde bulunduğunuz ilçedeki sağlık grup başkanlıklarına şikayette bulunmanız, bu işlemin kontrolsüz ve ehil olmayan kişiler tarafından yapılmasını engelleyecektir.

Koyu renkli tüyler lazer ışınını daha fazla mı emer?

Siyah rengin güneş ışınlarını daha çok emmesi gibi, koyu renkli tüyler de lazer ışınını daha fazla emer ve daha fazla etkilenirler. Lazer Epilasyon için kullanılan farklı dalga boyunda ışınlar vardır. Bunlar arasında en etkin olanı Alexandrite olarak adlandırılan 755 nm. boyundaki ışındır. Çünkü Alexandrite Lazer’i tüyler diğer dalga boyundaki lazerlere göre daha fazla emer.

Lazer Epilasyon sırasında tüyleri hedeflerken cildi korumak çok önemlidir. Son dönem lazer cihazlarının üstlerinde bulunan soğutma sistemi sayesinde cilt en iyi şekilde korunur.

Lazer epilasyon kimlere uygulanır?

Lazer Epilasyon 12 yaşından büyük olan, tüy yapısı, rengi uygun olan kadın ve erkek herkese uygulanabilmektedir. Sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Olabilecek en kötü yan etki kalıcı olmayan lekeler olup,bunların da tedavisi mümkündür ve geçicidirler. Kliniğimizde ücretsiz test atışı yapılarak lekelenme oluşması engellenmektedir.

Lazer epilasyon’un seansı ne kadardır?

Örneğin koltukaltından örnek vereyim: Cihazımızın diğer lazer cihazlarına göre daha büyük olan 18 mm. çaplı başlığı sayesinde işlem, her iki koltuk altı için 1 dakika ve her iki bacak için bir saat içinde tamamlanmaktadır.
Evet, tüyünüzün rengi ve dokusu lazere uygun olduğu takdirde düzenli yapılan seanslar sonucunda kadınlarda yüzde 90-100, erkeklerde yüzde 80-100 arasında olumlu sonuç alınır. Seanslar ilerledikçe tüylerinizin azaldığı ve inceldiğini kendiniz de gözlemleyebilirsiniz. Lazer tüyleri yok eden kalıcı bir yöntemdir. Bir hastalık veya hormonal düzensizlik olmadığı takdirde tüyler tekrar çıkmaz. Lazer uygulamasında tüylerin cilt üzerinde görülen kısımları yandığı için hemen dökülür ve cilt yüzeyinde tüy görülmez. Kökler ise ortalama 1-2 hafta içerisinde yüzeye doğru çıkarak kendi kendine deriden atılır. Kese ve lif yapılması atılma sürecini hızlandırır.

Lazerde ağrı olur mu? Kabuklanma yapar mı? Lazer Epilasyon’a kaç seans gelmem gerekir?

Vücudumuzdaki tüyler büyüme, dinlenme ve dökülme evrelerini geçirirler. Bir tüy sadece büyüme evresinde iken lazer uygulanırsa kalıcı olarak yok olur. Vücudumuzda gördüğümüz tüm tüyler büyüme döneminde olmadığından, bir seansta tüm tüylerin kalıcı olarak yok edilmesi mümkün değildir. Dinlenme ve dökülme dönemindeki tüyler sadece geçici olarak yok olurlar. Bu nedenle uygulama yapılan bölgede, cilt ve tüy yapısına göre, ortalama 4 – 8 seansta en uygun sonuç alınabilir.

Lazer uygulaması öncesi ve sonrasında güneşlenmek mümkün mü? Solaryuma girebilir mi?

Lazer Epilasyon cihazı kabuklanma yapmayan özellikte ise uygulamadan 1 hafta sonra bronzlaşabilirsiniz. Ancak uygulamadan 1 ay öncesi bronzlaşmaya ara verip, lazer uygulanacak bölgeye kese yaparak rengin açılması sağlanmalıdır.

Lazer uygulaması süresince nelere dikkat etmeli?

İlk seanstan 3 hafta önce ve Lazer Epilasyon’a devam edildiği sürece, tüyler ağda, cımbız gibi yöntemlerle alınmamalıdır. Bu yöntemler kıl köklerini incelterek tüylerin lazere duyarlılığını azaltmaktadır.

Genital bölgede yapılırken olumsuz etkisi var mı?

Lazer epilasyon konusunda bilinmesi gereken en önemli bilgi lazerin radyoaktif bir ışın olmadığı. Teklarlıyorum: Lazer radyoaktif bir ışın değildir! Dolayısıyla, lazer epilasyon yaptırdığımızda kesinlikle vücudumuza radyasyon almıyoruz. Yani lazer epilasyonun kanserojen etkisi kesinlikle yok. Zaten artık bildiğiniz gibi, lazerler tıpta sadece epilasyonda kullanılmıyor. Lazerle göz ameliyatları bile yapılırken bu soru oldukça anlamsız. Hanımların en çok sorduğu bu soru için diyorum ki, bu konuda içleri kesinlikle rahat olsun. Doktor eli ile yapıldığı sürece lazer epilasyonun genetal bölgede olumsuz bir etkisi yok.

Benzer Haberler

*