Sohbete giriş yapamıyorsanız bilgisayarınıza java kurmanızı öneririz.
Dilerseniz paylaşımlarımızı Facebook Sayfamızdan takip edebilirsiniz.
Yada Twitter Sayfamızdan bizleri takip edebilirsiniz.
SitemiziSık Kullanılanlara ekleyebilirsiniz
islami liderler
06.04.2020
0 Yorum
857 Okundu

Dünyadaki İslami hareketlerin liderleri, “Uluslararası Erbakan Sempozyumu”nda bir araya geldi. Milli Görüş Lideri Erbakan Hoca’nın vefatının 2. yıl dönümü sebebiyle düzenlenen ‘Uluslararası Erbakan Sempozyumu’ Ankara Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda gerçekleşti.

Uluslararası Erbakan Sempozyumu’nun açılışında konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, “Bugün burada canıyla malıyla cihat etmiş bir mücahidi anmak ve anlamak için bulunmaktayız. Erbakan hoca hayatı boyunca siyonizmle mücadeleyle geçirdi. Burada İslam coğrafyasından önemli katılımcılar yer almakta bu önemli günde şunu belirtmek istiyorum artık İslam Birliği D8’i kurmalıyız, İslam Barış gücünü kurmalıyız, İslam ortak para birimini kurmalıyız ancak bu şekilde İslam dünyasını harekete geçirir,batıla karşı üstünlüğü sağlarız.”şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek sempozyuma telgraf ile katıldı.

Müslüman Kardeşler Genel Başkanı Muhammed Bedii: “Bizler üzerimize düşen görevlerimize dikkat etmeliyiz, bu sorumluluğunu bilmeliyiz. Peygambermiz (SAV) beni Allah için sevin der. Yeryüzünde yürüyen Allah’ın bir ayeti gibi yürümeliyiz. İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır. Hac’da bütün Müslümanlar beraberce ibadet ederiz. Beraber şeytan taşlarız. Hepimizin düşmanı şeytandır. Biz bu şeytanı görüyoruz acaba ibret alıyormuyuz.Dünyanın birçok yerinde zulme uğrayan kardeşlerimiz büyük bir sınav vermekte, bu sınav cenabı Allah’tan gelen bir sınav. Zulmden Filistin’de, Keşmir’de ve dünyanın birçok yerinde insanlar işkence çekiyor. Bir ok atamalıyız, bu okta zalimlere atmalıyız, okumuz nasıl olacak dua ve sabır ile zalimlere karşı mücadele edeceğiz. Allah sabırlı olanların, mücahid olanların yanındadır ve Allah zalimlerin çabalarını boşa çıkaracaktır.” şeklinde konuştu.

ERBAKAN VE İSLAM DÜNYASININ UYANIŞI

Ürdün Müslüman Kardeşler Genel Başkanı Hammam Said: ” Necmettin Erbakan Necmettin dinin yıldızı demektir inşallah da bu böyle devam edecektir karanlıklar aydınlığa kavuşacaktır. Dinin direği olan namaz bile ihmal edilir hale gelmiştir. Şuan arenada laiklik vardır. Laiklik din için büyük bir tehlike olarak görülüyor. Batıda bu bu böyle değil dine hiç karışılmıyor. Cenabı Allah her yüz yılda bir bize dinimizi hatırlatan birisini göndereceğini biliyorsak Erbakan hoca sadece yüzyılın değil tarihihn müceddidi olarak görüyoruz. Erbakan ümmeti dert edinmişti, projelerinde de İslam dünyasısını ilgilendiriyordu. Osmanlı hilafetiyle büyümüş kendisini geliştirmiş ve ümmeti için Milli Görüş’ü kurmuştur, hayalinde ümmet ortak pazarı vardı. Eğitimde, ticarette tüm İslam alemini ilgilendiren projeleri vardı, bu projeleri bir gün gerçek olarak göreceğiz inşallah” şeklinde konuştu.

Suriye İhvanı Eski Murşidi Ali Sadreddin ElBeyanuni:” Necmettin Erbakan Türkiye’de ve dünyada büyük bir devrimin öncüsü olmuştur. Suriye iki senedir 100 bin insan şehit olmuştur, cellatların elinde insanlar kesilmekte, 1 milyon Suriyeli başka ülkelere kaçmak zorunda kalmıştır. Scud füzelerini kullanmıştır. Şu zor şartlarda Erbakan gibi bir lidere ihtiyac duymaktayız. Ölümünün 2. yılında bütün insanlığa sesleniyoruz 15-22 Mart arasında Suriyeli Müslümanlar için tüm insanları yardıma çağrıyoruz. Esed rejiminden daha zalim bir rejim var mı, iffetli kadınlara tecavüz ediyorlar, sivil halkı öldürüyorlar”

NESLİ ÇELİK GİBİ YETİŞTİRDİ

Moritanya Alim Yetiştirme Kurumu Başkanı Hasan Deddo: “Erbakan hocayı 1974 yılında tanıdım, Erbakan hoca gençleri çok önemsiyordu. Kendisini değil ümmeti düşünüyordu. Kalkınmanın nasıl olacağını bildiği için sanayiye önem verdi. Demir çelik fabrikaları kurdu. Nesli çelik gibi yetiştirdi. Sadece bir aydın değil, Erbakan tüm ümmetin derdini dertlenen bir isimdi. Burada bu konuşmayı yaparken Necmettin Erbakan’ın aramızda olduğunu hissediyorum. Bizlerde Erbakan’ın parlayan yıldızı olmaya devam edeceğiz. İslam ümmeti, Erbakan hoca gibi liderlere ihtiyaç duymaktadır. Suriye meselesi, Filistin meselesi gibi meselelerle yakından ilgilenmiş bir isimdi.Necmettin Erbakan tarihin bize verdiği en büyük armağandır.” ifadelerini kullandı.

KUDÜS’ÜN HAMİSİ ERBAKAN

Prof. Dr. Ahmet Farid Mustafa: “Necmettin Erbakan’dan bahsetmek istersek, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra oraya bir heyet ziyarete gitti bu heyetin içinde Erbakan da vardı. İslam cumhuriyetleriyle görüşmek için gelmişti orada tanışmıştım. İstanbul’un Fethi etkinliklerinde gerçektende İslam ülkelerinden çok farklı insanlar buluştu. Birçok ülkeden birçok cemaat, parti Erbakan Hoca’nın sayesinde biraraya getiriyordu. D8 sayesinde birlik ülkeleri arasındaki ticaret 1 milyar dolara ulaşmıştı. Tabi siyonizm de boş durmamaktadır. Medyanın önemli bir bölümünü ele geçirmişlerdir. Erbakan hoca siyonizmle mücadele etmiştir. Savaşa hayır, barışa evet, sömürüye hayır, kalkınmaya evet.İslami bankalar kurulmalıdır. Halklarımızın %75i dış ve yabancı bankalara mecbur bırakılmıştır. Kendisi ilelebet Kudüs’ün ve tüm mazlum Müslüman ülkelerin hamisi olarak kalacaktır.” şeklinde konuştu.

Bangladeş Cemaati İslami Başkan Yardımcısı Musleh Farabi: “Erbakan ümmetin en büyük lideriydi. Biz onu koşarken görüyorduk, Kıbrıs’taki Müslümanlara nasıl yardım ettiğini görüyorduk. Tüm dünya müslümanlarını sevdi. Kendisi gençlere, mazlum ülkelere vizyon verdi. Bizler Bangladeş halkı olarak Erbakan’ı özlüyoruz.

Bangladeş’in durumu içler acısı, savaş her yerde devam ediyor 30 eyalette insanlar ölüyor işte biz tam bu zamanda Erbakan’ı özlüyoruz. Son iki haftada bin kişi yaralandı, belki böyle birşey gördünüz mü? Müslüman askerler, Müslümanları öldürüyor. Necmettin Erbakanın en yakın arkadaşı Gulam Azam idam edilmek isteniyor. Tüm Müslüman ülkelere sesleniyorum ülkelerinizde medyayı harekete geçirin, Allah en kısa zamanda üzerimizdeki bu zulmü kaldırır üzerimizden.” ifadelerini kullandı.

ULUSLARARASI ERBAKAN SEMPOZYUMUNA YURTDIŞINDAN KATILAN TEMSİLCİLER:

Muhterem Prof. Dr. Muhammed BEDİİ /

Mısır / Müslüman Kardeşler Genel Başkanı

Muhterem Prof.Dr. MUHAMMED BEDİİ

Pakistan / Cemaat-i İslami Genel Emiri

Muhterem Abdul Hadi Awang /

Malezya / İslam Partisi Genel Başkanı

Muhterem Muhammed Hamdavi /

Fas / Tevhid ve Islah Hareketi Lideri

Muhterem Hammam Said /

Ürdün / Müslüman Kardeşler Başkanı

Muhterem İbrahim Masri /

Lübnan / Cemaat-i İslami Başkanı

Muhterem Ali Çavuş /

Sudan / Müslüman Kardeşler Başkanı

Muhterem Abdullah Yadumi /

Yemen / Islah Partisi Genel Başkanı

Muhterem Basem Naim /

Filistin(Gazze) – Hükümeti Başbakanı İsmail Heniyyenin Temsilcisi Sağlık Eski Bakanı

Muhterem Enver Bayraktar /

Irak / Türkmen Adalet Partisi Genel Başkanı

Muhterem Muhammed Gulam /

Moritanya / Tawassoul Partisi Genel Bşk.Yrd

Muhterem Kemal Hatib /

Kudüs / İslami Hareket Genel Başkan Yrd.

Muhterem Muhittin Kebiri /

Tacikistan / İslami Kalkınma Partisi Genel Başkanı

Muhterem Prof.Dr. Abdurrahim ALİ

Sudan Milli Kongre Partisi Şura Meclisi E. Başkanı

Muhterem Salih Muhammed Osman /

Eritre / İslam Partisi Genel Başkanı

Muhterem Iyad Samarai /

Irak / İslam Partisi Genel Başkanı

Muhterem Allan Bilal /

Filistin / İş Adamı

Muhterem Abdülmecid Munasara /

Cezayir / Müslüman Parlamenterler Birliği Kurucu Başkanı

Muhterem Hasan Deddo /

Moritanya / Alim Yetiştirme Kurumu Başkanı

Muhterem Prof.Dr.Ahmed Farid Moustapha

Suudi Arabistan – Müslüman Alimler BirliğiÜyesi

Muhterem Riyad Şakfa

Suriye Müslüman Kardeşler Başkanı

Muhterem Abu Cerra Sultani

Cezayir Toplumsal Barış Hareketi Lideri

Muhterem Muhammed Farac

Irak Kürdistan İslami Birlik Partisi Başkanı

Muhterem İbrahim El Masry

Lübnan İslam Cemaati Genel Sekreteri

Muhterem Wan Sebky Ahmed

Malezya İslami Çalışma Temsilcisi

Muhterem Muahmmed Gulam

Moritanya Tawasul Partisi Genel Başkanı

Muhterem Ali Basha Omer

Somali İhvanı Müslimin Başkanı

Muhterem Prof.Dr. Ali Şeyh Ahmed

Somali Mogadişu Üniversitesi Rektörü

Muhterem Fatih Rebii

Cezayir Nahda Hareketi Başkanı

Muhterem Şekip Bin Mahluf

Avrupa İslam Federasyonu Başkanı

Muhterem Muhammed Yadumi

Yemen İslah Partisi Genel Başkanı

(Milli Gazete)

Etiketler: ,
Benzer Haberler

*